Hliníkové disky

Objasnenie častí disku a jeho parametrov

7 šírka ráfiku v palcoch
J tvar pätky ráfiku - neuvádza sa, štandard je J
x tvar profilu ráfika - x = hlboký prelis
16 menovitý priemer ráfika - v palcoch
5x112 počet dier x priemer rozstupovej kružnice v mm
ET35 zális v mm - čím väčší, tým je koleso viac zapustené pod blatníkom
CB Center bore - vŕtanie stredového otvoru v mm (u kolies neuvádzame, je univerzálny a pre Vaše konkrétne vozidlo sa vystredí tzv. centrovacím krúžkom, ktorý dostávate v cene kolies)

Šírka ráfika

Je uvedená v palcoch. Môže sa líšiť od originálnych kolies aj od hodnôt v TP, ale odporúčame novo zakúpené kolesá zapísať pomocou tzv. Typového listu.

Priemer ráfika

Tzv menovitý - teda musí byť zhodný s priemerom použitej pneumatiky (v palcoch). Odporúčame používať hodnoty predpísané v TP. Do TP možno zapísať i väčšie kolesá.

PCD - rozteč

Počet dier x priemer rozstupovej kružnice v mm. Nenájdete ju v TP, kolesá so správnym PCD nájdete sami podľa typu auta. Pre niektoré vozidlá (napr. Alfa Romeo) sa nevyrábajú všetky kolesá v presnej rozteči (napr. 5x98), ale použijú sa 5x100 pomocou tzv plávajúcich skrutiek, pozri nižšie.

ET - zális

Je uvedený v mm a určuje ako bude koleso zapustené/vystupujúce od lemu blatníka. Čím väčšia hodnota ET, tým hlbšie bude zapustené. Môže sa líšiť od hodnôt v TP, ale len v istej tolerancii, ktorá je pre každé vozidlo individuálna, ale sú aj vozidlá, kde nie je možná takmer žiadna výnimka. Pokiaľ neviete akú hodnotu ET potrebujete, nevadí, my to vieme a poradíme.

CB - center bore – stredová diera

Nie je uvedený v TP, väčšinou ani u kolies. U väčšiny kolies je univerzálny a vymedzuje sa na potrebný priemer pomocou tzv centrovacích krúžkov, pozri nižšie. Napr. pre škodovku alebo VW dostanete centrovacie krúžok s vnútorným priemerom 57,1 mm a vonkajším priemerom zhodným s otvorom v kolese, tento krúžok sa do otvoru v kolese nasadí pri montáži.

Skrutky / matice

Sú dodávané ku každým kolesám zadarmo (okrem tzv presne vŕtaných kolies pre VW group a plávajúcich skrutiek - viď nižšie). Pre montáž tzv. presne vŕtaných kolies pre VW koncern sa používajú originálne skrutky (z oceľových alebo liatych kolies), ktoré majú guľovú dosadaciu plochu skrutky. Rozmery skrutiek alebo matíc nemusíte poznať, dodáme správne podľa typu Vášho vozidla. ODPORÚČAME ku každým kolesám zaobstarať bezpečnostné skrutky (sada 4 matíc alebo skrutiek). Do každého kolesa sa montuje jeden kus, ktorý výrazne komplikuje až znemožňuje demontáž kolies bez špeciálneho nástavca, ktorý je ukrytý vo vozidle).

Centrovacie krúžky

Slúžia k zredukovaniu univerzálneho stredového otvoru v kolese na presný priemer podľa Vášho vozidla. Nemusíte poznať ich veľkosť, tú poznáme my a dodáme Vám správne. Sú zadarmo dodané, ak sú na montáž na Vaše vozidlo potrebné (niekedy majú kolesá stredový otvor zhodný s vaším vozidlom a krúžky nie sú potrebné).

Plávajúce skrutky - zmena rozteče

Špeciálne príslušenstvo pre montáž napr kolies s roztečou 5x100 na Alfa Romeo (5x98). Umožňujú zmenu o 1-2 mm (5x98/5x100 - Alfa, Fiat, Lancia; 5x110/5x112 Opel, Saab). Táto montáž je technicky úplne v poriadku a homologovaná. Skrutky nemajú pevnú kužeľovitú dosadaciu plochu, ale nalisovanú pohyblivú podložku s excentrickým stredom.

Typy hliníkových diskov

Sú jednodielne alebo viacdielne. Jednodielne sú najbežnejšie (väcšina kolies v našej ponuke), môžu byť i s imitáciou skrutiek. Viacdielne (dvoj alebo troj) - luxusné a exkluzívne kolesá väčších rozmerov montované z viacerých dielov - napr. prestížne modely OZ Racing. Sú drahé, ale vysoko kvalitné a výnimočné pre výnimočné autá.