Čo označuje nový EÚ štítok ?

 

Bezpečnosť, úspora a ochrana životného prostredia

Od začiatku novembra 2012 uľahčí nákup pneumatík v Európskej únii nové štítkovanie pneumatík , ktoré je veľmi podobné energetickému označeniu domácich spotrebičov.
Štítky budú pomáhať zákazníkovi hľadajúcemu pneumatiky zistiť, ktorá z nich je kvalitnejšia a teda bezpečnejšia. V budúcnosti budú klasifikačné údaje jasne viditeľné na všetkých materiáloch týkajúcich sa pneumatík a na predajných miestach. Štítok pneumatiky však neposkytuje zákazníkovi údaj o používaní zimných pneumatík v náročných a meniacich sa zimných podmienkach. Namiesto toho, môže byť zavádzajúci a ohroziť bezpečnosť cestnej premávky. Nariadenie sa vzťahuje na nehrotované zimné pneumatiky, ale pre hrotované nariadenie neplatí.

 

Informácia pre lepšie rozhodnutie pri kúpe pneumatík

Na štítku sú uvedené tri vlastnosti: účinnosť spotreby paliva, priľnavosť na mokrom povrchu, ako aj trieda a hodnota vonkajšej valivej hlučnosti. Navyše, k týmto trom vlastnostam je tu množstvo faktorov spojených s bezpečnosťou, výkonom a ochranou životného prostredia, ktoré tvorcovia berú do úvahy. 
Keď si vyberáte pneumatiku, vždy si vyberte takú, ktorá sa zhoduje s vaším spôsobom jazdy a používania, v každom možnom ohľade. Aj keď nové štítky uľahčujú porovnávanie modelov pneumatík, mali by ste vždy svoje rozhodnutie konzultovať, či už s profesionálnymi predajcami pneumatík, nezávislými testami z časopisov a výrobcami pneumatík.

 

Zimné pneumatiky a severské podmienky

Nový štítok pneumatiky neberie do úvahy skutočné zimné podmienky. V náročných a meniacich sa zimných podmienkach, najdôležitejšou vlastnosťou bezpečnosti pre pneumatiky je priľnavosť na ľade a snehu. Je preto dôležité, kvôli bezpečnosti zákazníkov, zakúpiť pneumatiky pre konkrétne zimné podmienky.
Nový štítok sa vzťahuje na pneumatiky pre osobné vozidlá, 4x4, vany, nákladné vozidlá a autobusy, ktoré boli vyrobené po 1. Júli 2012 a sú schválené pre cestnú prevádzku.