Ako správne skladovať pneumatiky mimo sezóny

06.04.2015 19:26

 

Každoročne nás čaká výmena zimných pneumatík za letné a opačne. Počas uskladnenia je však nutné, aj keď sa to nezdá, dbať na určité pravidlá, aby boli pneumatiky fit aj pre ďalšiu sezónu. Než odmontujete kolesá z auta, mali by ste si ich viditeľne označiť, aby ste ich v nasledujúcej sezóne namontovali na správnu stranu. Podľa hĺbky profilu ich však môžete prehodiť medzi prednou a zadnou nápravou. Dôjde tým k rovnomernejšiemu opotrebovaniu a pneumatiky vám dlhšie vydržia.

Aby vôbec nedošlo k nerovnomernému opotrebovaniu pneumatík, odporúčajú výrobcovia prehodenie po osiach, avšak pri dodržaní rovnakých strán. Jednoducho povedané, pravá predná za pravú zadnú a ľavá predná za ľavú prednú. “Miešanie”, teda výmena krížom sa neodporúča, môže totiž dôjsť k výraznému zvýšeniu hlučnosti vozidla.

Než svoje pneumatiky uložíte k letnému či zimnému spánku, zvýšte v nich tlak o 0,5 baru. Ďalej skontrolujte ich povrch (najrôznejšie poškodenia) a odstráňte všetky cudzie predmety (napríklad kamienky). Dôležitá je tiež hĺbka dezénu, nesmie klesnúť pod zákonom danú mieru 1,6 mm pre letné pneumatiky a 3 mm pre zimné pneumatiky. Skontrolujte tiež rok výroby. Aby zostali zachované všetky jazdné vlastnosti pneumatiky, je vhodné meniť ich najneskôr po šiestich rokoch, a to dokonca aj v prípade, že hĺbka profilu je ešte vyhovujúca. Ich vek možno zistiť podľa takzvaného čísla DOT, ktoré nájdete na ich bočnici, napr. číslo DOT 4008, znamená, že pneumatika bola vyrobená v štyridsiatom týždni roku 2008.

Na uskladnenie pneumatík sa najlepšie hodia tmavé, chladné priestory ako napríklad garáže alebo pivnice. Dôležité je zamedziť ich styku s olejmi, mazadlami a riedidlami. Pneumatiky bez ráfika musia stáť zvisle, ak sú namontované na diskoch môžete ich zavesiť na stenu, položiť ich na podlahu na seba (preložiť kartónom) alebo si môžete kúpiť špeciálny stojan. Ak nemáte ani garáž, ani pivnicu a ani miesto kde ich uskladniť, je tu ešte možnosť, že si ich uložíte priamo v servise. Väčšina servisov túto službu ponúka a nie je ani nijako drahá.